آپلود عکس

جاذبه های گردشگری

کوهین شهری است در بخش کوهین شهرستان قزوین استان قزوین ایران. روستای کوهین در سال ۱۳۸۱ به سطح شهر ارتقاء یافت.

در این بخش به برخی از جاذبه های گردشگری شهر کوهین اشاره می شود :

آبگرم یله گنبد

آبگرم یله گنبد در ۱۵ کیلومتری شمال روستای یله گنبد قرار دارد این منطقه از توابع بخش کوهین با مختصات جغرافیایی۴۹درجه و ۴۲دقیقه طول شرقی و ۳۶درجه و ۲۵دقیقه عرض شمالی در فاصله۱۰کیلومتری جاده قزوین رشت قراردارد و با کوهین ۱۹ کیلومتر فاصله دارد. این آبگرم به دلیل وجود گاز کربنیک بسیار گرم است.

آب چشمه معدنی یله گنبد از دسته آبهای معدنی بیکربناته کلسیک آهن و گازدار خیلی گرم می باشد. استحکام در این آب به سبب وجود گاز کربنیک و گرمای آن تسکین دهنده و ضد درد می باشد . می توان از این آب در درمان بیماریهای عصبی _ مفصلی ، رماتیسم و عصبی استفاده نمود . آشامیدن آن نیز در کار دستگاه گوارش ، کبد و مجاری صفرا و بیماریهای معدی و روده ای و نیز بیماریهای تغذیه ای موثر می باشد .

امامزاده نجی الدین (ع)

 آستان امامزاده نجی الدین(ع) در شهرستان قزوین، بخش کوهین، شهر کوهین، دهستان ایلات قاقازان غربی، روستای طزرکش واقع شده است.

بقعه این امامزاده در بالاى کوهى در انتهاى روستاى طرزکش، در دو کیلومترى جنوب گردنه کوهین و ۳۷ کیلومترى شمال باختر قزوین با چشم انداز فوق العاده زیبا واقع شده است.بقعه به صورت مربّع و به ابعاد ۱۲×۱۲ متر است و در آن از جانب مشرق رو به آبادى باز می شود.

امامزاده اسماعیل(ع)

آستان امامزاده اسماعیل (علیه السلام) در شهرستان قزوین، بخش کوهین، شهر کوهین، دهستان ایلات قاقازان غربی، روستای دودهه، سمت راست جاده قزوین ـ رشت واقع شده است. بنای ‌‌ساختمان بقعه قدیمی بوده و در حدود ۱۳۰ سال قبل توسط نظام السلطنه ساخته شد که دارای نقشه چهار گوش می باشد و در هر یک از نماهای آن دو طاق نما کارشده است، گنبد بنا آجری عرقچینی می باشد که بر روی چهار  فیلپوش که طرح چهار گوش را به هشت ضلعی تبدیل کرده استوار گشته است.

کاروانسرای شاه عباسی خرزان

خرزان روستایی مرتفع و خوش آب و هواست واقع در استان قزوین منطقه کوهین و یکی از کاروانسراها مربوط به دوره قاجار در این روستا واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۸۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. خرزان به معنی اولین شکوفه‌های بهار و گردنه سخت‌گذر می‌باشد.

حمام قدیمی شهر

حمام قدیمی شهر کوهین در خیابان مطهری نبش کوچه شقایق ششم واقع شده و این حمام عمومی به گفته بزرگان و ریش سفیدان محل حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ سال قدمت دارد و تا کنون نیز استفاده می شد ولی در حال حاضر به دلیل شیوع بیماری کرونا بسته می باشد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شهرداری قزوین می باشد